Aktualności

JAK DBAĆ O WANNĘ AKRYLOWĄ?


Kilka porad, dzięki którym będziesz cieszyć się piękną wanną przez długie lata.

 

1. Do mycia wanien akrylowych nie wolno stosować środków ściernych, proszków do szorowania oraz mleczek do czyszczenia. Większość z nich zawiera kredę, która rysuje powierzchnię i po pewnym czasie zmatowi ją, a w rysach będzie osadzał się brud. Złym pomysłem jest także używanie do czyszczenia ostrych gąbek, bo one też mogą zmatowić powierzchnię akrylu. Przy zakupie środków do czyszczenia łazienek musimy zwrócić uwagę na ich skład. Poza wymienionymi środkami ściernymi, do akrylu nie należy używać także produktów zawierających amoniak, aceton czy alkohol. 

 

2. Wanny akrylowe dobrze jest po kąpieli przetrzeć szmatką z mydłem w płynie bądź płynem do mycia naczyń i spłukać. Jeżeli w naszym regionie jest twarda woda, można wannę przetrzeć do sucha szmatką, aby zapobiec osadzaniu się kamienia. Można również stosować chusteczki nawilżane do mycia łazienek, które dostępne są w sklepach z chemią gospodarczą.

 

3. Jeżeli nie mamy ochoty na codzienne mycie wanny, można zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do mycia akrylu. Są to przeważnie żele (np. HG czysta łazienka), którymi polewamy powierzchnie akrylowe i spłukujemy po paru minutach. Środki te skutecznie usuwają osad z kamienia czy mydła. Równie skuteczne, a zdecydowanie tańsze, jest okresowe mycie wanny za pomocą ciepłej wody wymieszanej z octem lub sokiem z cytryny. Ewentualne plamy czy zabrudzenia po mydle można usunąć pastą do zębów, ale taką bez mikrogranulek. Do wszystkich tych zabiegów należy używać miękkich ściereczek.

 

4. Należy również unikać wlewania do wanien akrylowych niektórych odczynników chemicznych, np. podczas remontu. Mogą one zmatowić lub zdeformować powierzchnię wanny. Akryl może też ulec zarysowaniu, jeśli do wanny wpadną ostre i twarde przedmioty. Pazury zwierząt domowych mogą również pozostawić zarysowania na powierzchniach akrylowych, dlatego kąpiąc nasze domowe zwierzaki, używajmy specjalnych gumowych mat do wanien. 

 

5. Jeśli jednak mamy już zarysowania na wannie, to jest dobra informacja - wszystkie zarysowania, zadrapania, zmatowienia oraz niewielkie pęknięcia, wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej, możemy zawsze łatwo usunąć za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) bądź naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu nie powinno być śladu po uszkodzeniu i ponownie można uzyskać gładką i lśniącą powierzchnią wanny.

 

Wszystkie niezbędne produkty oczywiście można zakupić w naszym salonie.